Román állami beruházásból hét hulladékgyűjtő rendszert telepítenek, amelyeknek a terveit a Román Országos Vízügyi Hatóság szakemberei készítették el. A Körösök vízgyűjtő medencéjében a Fekete Körösön Tenke magasságában, az Ér folyón Bihardiószegnél és a Berettyó folyón a berettyószéplaki víztározónál épül vízszűrő rendszer. A Szamos-Tisza medencéjében négy hulladékkollektort üzemelnek be: a Nagy-Szamoson a Kolozs megyei Mikeháza határában és a Beszterce- Naszód megyei Bethlennél, Máramaros megyében a Lápos folyón, valamint Szatmárnémeti közelében a Szamoson.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tájékoztatása szerint a gyűjtőberendezéseket Szatmár megyében Udvari község területén szerelik fel. A berendezés két, a jobb parton elhelyezett úszó gyűjtőtartályból és egy úszógátból áll majd, mindezekhez egy bekötőút is épül. A Szatmár Megyei Tanács az összegyűjtött hulladék tárolásában vállal szerepet.
“A tanács alárendeltségéhez tartozó szamosdobi regionális hulladéktárolón keresztül leszünk ezen igen fontos környezetvédelmi projekt partnerei. Egyrészt átvesszük a folyóvizekből összegyűjtött hulladékot, másrészt a magyarországi szomszédainkkal kialakított határon átnyúló projekteken keresztül próbálunk újrahasznosítási megoldásokat találni” – mondta el a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Pataki Csaba.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy román-holland beruházásból, civil támogatással további két folyami víztisztító szelvényt üzemelnek be. Az egyiket szerdán adják át Nagyváradon a Sebes-Körösön, a másikat a Szamosra helyezik üzembe a következő két hónapban. A különböző technológiai megoldásokat Pásztor Sándor, a környezetvédelmi miniszter vízügyi tanácsadója, a Körösök Vízügyi Igazgatóság vezetője mutatta be a szatmárnémeti sajtótájékoztatón.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, a valódi hosszú távú megoldást nem a beavatkozás, hanem a megelőzés kell hogy jelentse. „Az édesvíz korlátozott erőforrás, amelynek, ha nem óvjuk a tisztaságát, akár környezeti vagy egészségügyi katasztrófához is vezethet. Meggyőzősédem, hogy a környezetvédelmi nevelést az iskolai tananyagba is be kell építeni. Áprilisban ugyanakkor Kitakarítjuk Romániát néven országos hulladékgyűjtési kampányt szervezünk az önkormányzatok bevonásával, amelyet a Környezetvédelmi Alapból finanszírozunk. A kampány során begyűjtjük a fölösleges hulladékot a háztartásoktól és összegyűjtjük a szemetet az illegális lerakóhelyekről, erdőkből, vízpartokról. A cél egy mentalitásváltás elérése a környezetvédelem terén, az egyéni felelősség tudatosítása révén hozzájárulni a környezetszennyezés csökkentéséhez” – hangsúlyozta a tárcavezető.